• Kategorie
  • Mapa - Polska regiony fizycznogeograficzne

Symbol: 9788381840668
10.81
szt. Do przechowalni
Opinie
Cena przesyłki 9.99
Odbiór osobisty Kraków ul. Ofiar Dąbia 4 0
Odbiór osobisty Kraków ul. Ofiar Dąbia 4 0
Paczkomaty 24/7 9.99
Kurier DPD 14
Paczkomaty 24/7 (POBRANIE) 15
Kurier DHL 18
Kurier DPD (POBRANIE) 18.99
Kurier DHL (POBRANIE) 21
Dostępność 100 szt.
EAN 9788381840668

Zamówienia telefoniczne: 501-031-535

Zostaw telefon
Mapa składana Polski w skali 1:1 000 000 przedstawiająca regiony fizycznogeograficzne państwa.
Autorami publikacji są specjaliści geografowie z różnych ośrodków badawczych z całej Polski. Podjęli się oni weryfikacji i dostosowania dotychczas obowiązującego podziału regionalnego Polski do regulacji prawnych dotyczących ochrony i kształtowania krajobrazu, jakie władze Polski przyjęły w 2015 r.
Mapa przedstawia rozmieszczenie poszczególnych regionów geograficznych w skali całej Polski. Choć nazwa brzmi trochę naukowo, bez wątpienia zainteresuje każdego turystę zwiedzającego Polskę, w szczególności nastawionego na turystykę przyrodniczą i podziwianie krajobrazów. Już pierwsze spojrzenie na tę mapę pozwoli nam lepiej zrozumieć, na czym polega pasowy układ regionów Polski pojęcie znane każdemu z lekcji geografii. Same nazwy powiedzą nam wiele o dominujących formach krajobrazu regionów, do których się odnoszą. Przykładowo pradolina to podłużna dolina, przeważnie o równoleżnikowym przebiegu z płaskim i szerokim dnem. Osoby bardziej zaznajomione z geografią będą wiedziały, że rzeźba tego regionu została ukształtowana w okresie wycofywania się, a raczej wytapiania się lądolodu skandynawskiego z terenu dzisiejszej Polski i Europy Środkowej. Podobnych skojarzeń dostarczą nam inne nazwy zawierające takie człony jak doliny, góry, pagóry, padoły, wysoczyzny, grzędy, równiny i wiele innych.
Publikacja przedstawia regiony w różnej skali. Na czym to polega? Na przykład Tatry Wysokie to tzw. mezoregion, który jest częścią większej jednostki makroregionu Łańcuch Tatrzański, a ten zaś wchodzi w skład podprowincji Centralne Karpaty Zachodnie. Te ostatnie z kolei należą do prowincji Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym, która wraz z prowincjami tworzy megaregion Karpaty, Podkarpacie i Nizina Panońska. Każdy region zaznaczony jest odpowiednią barwą oraz posiada swój numer identyfikacyjny nadany wg określonego kodu. Hierarchiczną zależność tych jednostek doskonale widać na dodatkowych mapach oraz w zamieszczonej na rewersie tabeli.
W sposób bardziej szczegółowy pokazano obszary Sudetów i Karpat, czyli tereny górskie, mające bardzo liczne grono miłośników, zainteresowanych tematem przynależności poszczególnych pasm górskich do konkretnych regionów.
Mapa mezoregionów oraz mapy Karpat i Sudetów zawierają nie tylko nazwy i numery jednostek. Znajdują się tam wybrane miejscowości, rzeki i jeziora, punkty wysokościowe, które ułatwią identyfikację przestrzenną regionów. Pokazano również tereny najbardziej cenne pod względem przyrodniczym, czyli parki narodowe i krajobrazowe, a z drugiej strony te najbardziej przekształcone przez człowieka tereny aglomeracji i intensywnej zabudowy.
Zamieszczono dodatkowo mapy ukształtowania terenu oraz zalesienia Polski, obie z naniesionymi granicami mezoregionów.
Wydawnictwo Compass
Autor praca zbiorowa
Rok wydania 2020
Oprawa broszurowa
Format 12,5x24 cm
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie